alltopbrands
Home Wnętrza Jak osiągnąć efekt patyny na drewnie lub metalu – najprostszy sposób

Jak osiągnąć efekt patyny na drewnie lub metalu – najprostszy sposób

przez Redakcja
65 wyświetleń
Efekt patyny na drewnianym ogrodzeniu

Efekt patyny dodaje przedmiotom z metalu szlachetności. Jednak, aby powstał w naturalny sposób, potrzeba dużo czasu, zwykle kilku lat. Nie zawsze można czekać tak długo. Czy można osiągnąć go szybciej? Tak! Przeczytaj artykuł, a dowiesz się jak.

Co to jest efekt patyny?

Efekt patyny na metalu to rodzaj nalotu, który ma wyjątkowe walory wizualne. Naturalna patyna, inaczej śniedź albo grynszpan, to produkt korozji atmosferycznej, jaka pojawia się po dłuższym użytkowaniu na elementach wykonanych z miedzi, brązu czy spiżu. Może mieć różne odcienie, na przykład:

  • jasnoniebieski;
  • szarozielony;
  • turkusowy.

O efekcie patynowania możemy też mówić w przypadku powierzchni drewnianych. 

W naturalnym środowisku efekt patyny powstaje kilka lat. Jest jednak świetny sposób, aby znacznie skrócić proces patynowania. Wystarczy, że użyjesz specjalnej farby akrylowej. Dzięki takiej emalii z łatwością nadasz wybranym przedmiotom wyjątkowego charakteru.

Wodorozcieńczalna, akrylowa farba – efekt patyny na wyciągnięcie ręki

Najprostszym sposobem na to, aby uzyskać efekt patyny, jest sięgnięcie po farbę do patynowania. Jeśli zdecydujesz się na produkt renomowanej firmy, Polifarb Łódź, możesz go wykorzystać do pomalowania wyrobów kowalstwa artystycznego czy metaloplastyki. Emalia akrylowa sprawdzi się w przypadku przedmiotów metalowych, drewnianych, ceramicznych, kamiennych oraz gipsowych.

Farba Eko-Lowicyn to idealny wybór, aby uzyskać efekt patyny niewielkim nakładem czasu. Produkt jest:

  • bardzo wydajny, a do tego świetnie przylega do podłoża i szybko schnie, co ułatwia aplikację;
  • wykazuje się doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne i ścieranie, a także ma trwałą kolorystykę – sprawi to, że efekt wizualny utrzyma się przez wiele lat.

Dzięki takiej farbie szybko stworzysz gładką i elastyczną powłokę, która pełni walory dekoracyjne. Dużym atutem wyrobu jest to, że efekt patyny na metalu czy drewnie uzyskasz w ekologiczny sposób – emalia jest wodorozcieńczalna, dlatego nie trzeba użyć rozpuszczalnika. To świetne rozwiązanie na postarzanie przedmiotów. Dzięki niemu nawet te, które są nowe, można z łatwością dopasować do aranżacji w stylu retro bądź rustykalnym.

Efekt patyny na drewnianym ogrodzeniu

Efekt patyny na drewnie czy metalu można łatwo osiągnąć, jeśli zastosuje się specjalną farbę do patynowania. Wysokiej jakości produkt, który jest odporny na czynniki zewnętrzne i ma trwały kolor, zapewni wyjątkową dekorację przez wiele lat, bez potrzeby częstego odświeżania powierzchni.

Jak stworzyć efekt patyny? Krótki poradnik

W pierwszej kolejności oczyść podłoże z zabrudzeń, wykwitów glonów czy porostów oraz starych warstw malarskich, a następnie je dokładnie osusz. Jeśli jest wykonane ze stali, żeliwa czy aluminium, zagruntuj odpowiednią farbą. Dzięki temu jeszcze lepiej zabezpieczysz je przed rdzą.

Kolejny krok to aplikacja emalii. W celu uzyskania efektu ozdobnego nakładaj farbę:

  • wzdłużnie, tylko na niektóre fragmenty elementu, umiejętnie operując grubością powłoki;
  • bardzo cienkimi warstwami na wcześniej pokryte gruntoemalią strukturalną podłoże, co pozwoli Ci stworzyć porowatą strukturę.

Aby uzyskać efekt patyny, zwykle potrzebne są 2–3 warstwy – pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego między nimi. W przypadku przedmiotów z licznymi krawędziami czy załamaniami użyj pędzla, natomiast do rozległych powierzchni polecamy wykorzystać wałek albo pistolet natryskowy.

Bardzo łatwo możesz stworzyć efekt patyny na drewnie czy metalu. Nie trzeba do tego specjalnych umiejętności malarskich – wystarczy farba do patynowania. Warto postawić na produkt, który ma dużą wydajność, szybko schnie i gwarantuje trwały kolor przez wiele lat. Emalię możesz nałożyć wzdłużnie albo cienkimi warstwami – za każdym razem uzyskasz olśniewający efekt.

Sprawdź Podobne Posty

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Więcej