alltopbrands
Home Nieruchomości Jak wygląda praca dewelopera?

Jak wygląda praca dewelopera?

przez Redakcja
58 wyświetleń
deweloper trojmiasto
deweloper trojmiasto

Deweloper trójmiasto – Inwestor, który przeznacza własne środki na realizację inwestycji budowlanych, jest nazywany deweloperem. 

Kim jest deweloper?

Warto podkreślić, że każda osoba fizyczna lub prawna, może nim zostać, pod warunkiem, że zainwestuje w budowę nieruchomości. Mogą to być nie tylko nieruchomości mieszkalne, ale również obiekty przemysłowe, handlowe czy biurowe. Przepisy ustawy deweloperskiej wskazują, że deweloper to przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia tego prawa na nabywcę. Wszystko odbywa się na podstawie umowy deweloperskiej. Warto jednak podkreślić, że w obszarze definicji nie znajdują się deweloperzy realizujący inwestycje komercyjne. Działalność gospodarcza dewelopera dotyczy zawsze nieruchomości. Może być prowadzona w formie spółki osobowej lub kapitałowej, a także w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Deweloper jest odpowiedzialny za opiekę nad całym procesem inwestycyjnym. Chodzi tu przede wszystkim o zakup gruntu, zaprojektowanie budynku, a także uzyskanie wszystkich pozwoleń. Praktycznie każdy przedsiębiorca może prowadzić działalność w tym zakresie, a uzyskanie statusu dewelopera nie wiąże się z konkretnymi wymaganiami. Przepisy polskiego prawa nakładają jednak obowiązek posługiwania się rachunkiem powierniczym. 

Działalność deweloperska

Przed podpisaniem przedwstępnej umowy, deweloper trojmiasto powinien przekazać nabywcy kluczowe informacje dotyczące budowy. Chodzi tu przede wszystkim o harmonogram prac, plan budynku, a także plan zabudowy okolicy. Nabywca jest uprawniony do tego, żeby w obecności fachowca ocenić poprawność wykonanych prac w terminie odbioru mieszkania. Warto mieć na uwadze, że wpisowi do protokołu podlegają wszelkie błędy. Deweloper ma 14 dni na uznanie lub odrzucenie z uzasadnieniem wskazanych wad. Na usunięcie uznanych wad ma z kolei 30 dni.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania deweloperskie. Z reguły – długo przed ukończeniem budowy – dochodzi do sprzedaży. Cena i powierzchnie sprzedawanej nieruchomości, mają wpływ na wysokość wynagrodzenia dewelopera. Około 20% wartości nieruchomości wynosi średnia wysokość marży. Trzeba odjąć jeszcze koszty stałe, dzięki którym zysk wynosi poziom od 10% do 15%.

Sprawdź Podobne Posty

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Więcej