alltopbrands
Home Wnętrza Jak zainstalować ogrzewanie podłogowe? Poradnik krok po kroku

Jak zainstalować ogrzewanie podłogowe? Poradnik krok po kroku

przez Redakcja
434 wyświetleń
Jak zainstalować ogrzewanie podłogowe?
Jak zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Masz dość niedogrzanego mieszkania? To najwyższa czas, aby zmienić system grzewczy. W prosty sposób możesz zyskać komfortowe warunki do życia, a kiedy inwestycja zacznie się zwracać – zaoszczędzisz pieniądze. Czy warto montować elektryczne ogrzewanie podłogowe na własną rękę? Sprawdź, jak poradzić sobie z instalacją krok po kroku!

Ogrzewanie podłogowe – jak działa?

W ogrzewaniu podłogowym – jak można domyślić się po nazwie – system znajduje się pod podłogą lub posadzką i to stamtąd ciepło rozchodzi się po całym pomieszczeniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników zapewnia bardziej równomierną temperaturę, dlatego zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Do podstawowych rodzajów ogrzewania podłogowego zalicza się: wodne, elektryczne i powietrzne. Różnice opierają się nie tylko na samym sposobie działania, ale i montażu, kosztach inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych. System powinien być dobierany przy uwzględnieniu zarówno budżetu, jak i specyfiki budynku/przestrzeni.

Instalacja ogrzewania podłogowego – poradnik

Poszczególne etapy montażu – w zależności od modelu ogrzewania – mogą ulec zmianie. Poniżej znajdziesz kilka niezbędnych wskazówek!

Krok 1. Planowanie i przygotowanie przestrzeni

Na etapie projektowania trzeba wziąć pod uwagę, że właściwe działanie elektrycznego ogrzewania podłogowego jest możliwe, jeśli z pomieszczenia zostaną wyeliminowane m.in. meble stojące bezpośrednio na posadzce. Dlaczego to tak ważny aspekt? Obiekty tego typu zakłócają i utrudniają rozchodzenie się ciepła. Oczywiście przed samym rozpoczęciem prac należy wynieść wszystkie przedmioty, które przeszkadzałyby w instalacji systemu.

Krok 2. Układanie mat grzewczych/rur

W zależności od tego, jaki rodzaj ogrzewania zamierzasz wprowadzić w swoim mieszkaniu, trzeba zamontować główne elementy systemu. W przypadku rur wodnych konieczne będzie skucie posadzki, najlepiej z pomocą glazurnika. To czasochłonna metoda wymagająca dużej precyzji, zwłaszcza jeśli zależy Ci na równomiernym rozłożeniu temperatury.

O wiele wygodniejszym i prostszym rozwiązaniem są maty (lub folie) grzewcze, które mogą stanowić zarówno główne, jak i dodatkowe źródło ciepła. Największa zaleta produktu to stosunkowo łatwy montaż – umieszcza się go bezpośrednio pod płytkami lub w warstwie wylewki.

Krok 3. Testowanie systemu

Po montażu systemu przychodzi pora na pierwsze testy. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy podłączaniu mat. Zaleca się, aby nie robić tego samodzielnie. Tylko fachowcy powinni pracować nad integracją ogrzewania z instalacją elektryczną w mieszkaniu ze względu na kwestie związane z bezpieczeństwem.

W przypadku ogrzewania wodnego testuje się przede wszystkim szczelność całej instalacji. Misternie ułożone rury podłącza się do rozdzielaczy, którymi płynie woda, więc warto sprawdzić, czy złącza zostały właściwie zamocowane.

Krok 4. Wykończenie podłogi

Jak zostało podkreślone już wcześniej – ogrzewanie wodne w większym stopniu ingeruje w przestrzeń. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w nowo powstających budynkach, dlatego że oprócz specjalnie skonstruowanej podłogi wymaga również wylania, a następnie wygrzania betonu. W montażu mat grzewczych końcową warstwę może stanowić wylewka, ale często kładzie się je bezpośrednio pod płytkami.

Zalety elektrycznego ogrzewanie podłogowego

Za najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, zarówno pod względem pieniędzy, jak i czasu, uznaje się maty grzewcze. Do największych zalet produktu zalicza się m.in. nieinwazyjny montaż, wydajność i estetykę wykonania. Jedynym widocznym elementem systemu jest niewielki termostat służący do regulowania temperatury.

Jeżeli zależy Ci na sprawnej i prawidłowej instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego, warto skorzystać z usług specjalistów. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemności związanych z potencjalnymi błędami popełnionymi w trakcie montażu, które mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem na dogrzewanie pomieszczeń jest używanie nagrzewnic powietrza, a więcej dowiesz się na stronie https://www.norwit.pl/blog/nagrzewnica-8/zimno-w-pracy-jak-dogrzewac-pomieszczenia-93

Sprawdź Podobne Posty

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Więcej