alltopbrands
Home Różności Zasady transportu owoców i warzyw

Zasady transportu owoców i warzyw

przez Redakcja
96 wyświetleń

Z powodu naturalnie niskiej podatności transportowej, przewożenie owoców i warzyw wymaga bezwzględnego zachowania specyficznych norm. Pozostają one bowiem bardzo wrażliwe na 4 podstawowe czynniki: temperaturę, wilgotność, czas i tlen. Nie bez znaczenia pozostają również uszkodzenia podczas samego przewozu. Aby ich uniknąć i cieszyć się najwyższej jakości produktami, wykorzystuj specjalne skrzynki na owoce licznie dostępne na rynku. Zwróć uwagę, by łuszczki segregować zgodnie z niżej przedstawionymi zasadami.

skrzynki na owoce

Jak transportować warzywa i owoce?

opakowania jednorazowe

W trakcie przewozu owoców i warzyw ogromne znaczenie ma temperatura. Ma ona znaczenie nie tylko w czasie samej drogi, ale także również później – produkty świeże wymagają odpowiednich warunków. Najważniejsze natomiast jest to, by w chłodni umieścić je jak najszybciej od momentu zbioru. Okazuje się bowiem, że w 20 stopniach Celsjusza oddychają nawet kilkanaście razy szybciej niż w temperaturze bliskiej 0 stopni! Zwróć również uwagę na jej wahania, które mogą doprowadzić do zmian we właściwościach fizycznych i biochemicznych przewożonych produktów.

łuszczki drewniane

Łuszczki drewniane z owocami powinny być transportowane w warunkach chłodniczych. Należy jednocześnie pamiętać, że każdy ich gatunek ma indywidualne wymagania i optymalne warunki dla każdego z nich mogą znacząco się różnić. Skrzynki na warzywa i owoce muszą być odpowiedniej jakości, a produkty żywnościowe dokładnie posegregowane. Liczy się również odpowiedni rodzaj pojazdu, którym będą przewożone. Nowoczesne rozwiązania dają kierowcy możliwość kontroli nad temperaturą. Jeśli na pace robi się za zimno lub za ciepło, raport w czasie rzeczywistym wykaże nieprawidłowości. W ten sposób łuszczki z twoim towarem dotrą do celu we właściwym stanie.

skrzynki drewniane
skrzynki na warzywa

Drugim istotnym czynnikiem dla zachowania świeżości przewożonych produktów jest wilgotność względna powietrza. W tym miejscu również warto podkreślić, że optymalny jej poziom dla każdego z rodzajów owoców i warzyw jest różny. Ogólnie określamy do na poziomie 90-95%, niemniej nie jest to reguła. Okazuje się bowiem, że warzywa zielone powinny być przewożone wilgotności sięgającej aż 100%. Tymczasem trwałe gatunki najlepiej transportować w warunkach, gdzie jej poziom nie przekracza 70%. Zatem skrzynki drewniane, w których przewozisz m.in. cebulę, czosnek czy dynię, muszą być przewożone osobno. Dzięki temu ich żywotność będzie znacząco dłuższa. W przypadku niespełnienia norm, zarówno warzywa, jak i owoce, zwiędną lub zakiełkują jeszcze zanim dotrą do celu. To właśnie wilgotność, która dotarła do łuszczki, jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn pojawienia się niechcianej i groźnej dla zdrowia pleśni.

łuszczki

Wpływ na procesy oddychania roślin ma między innymi etylen. To właśnie on odpowiedzialny jest za dojrzewanie i tempo starzenia się wszystkich produktów świeżych. Gdy dochodzi do ich bezpośredniego starcia, warzywa i owoce zaczynają mięknąć. Etylen ma wpływ na zmniejszenie ilości chlorofilu, a co za tym idzie – opadanie liści czy kiełkowanie nasion. W odpowiedniej dla siebie ilości produkuje go sama roślina, dlatego też każda z nich odpowiednio reaguje na jego obecność. Zanim więc przygotujesz łuszczki do transportu, dokładnie zapoznaj się z tymi danymi – pozwoli ci to na odpowiednią segregację przewożonych towarów. Skrzynki drewniane z warzywami wrażliwymi na gaz muszą być odseparowane od tych, które na niego nie reagują lub nie wyrządza im on szkody.

łuszczki

Wszystkie przewożone łuszczki muszą być również odpowiednio zabezpieczone przed światłem słonecznym. Ma bowiem istotny wpływ na tempo dojrzewania. Niektóre owoce i warzywa pod jego bezpośrednim wpływem mogą całkowicie zestarzeć się w czasie transportu.

Kiedy przygotowujesz transport owoców i warzyw, musisz wziąć pod uwagę również czas przewozu. Gdy jest długi, jeszcze istotniejsze jest odpowiednie przygotowanie właściwych warunków – temperatury i wilgotności względnej. Jeśli dostarczasz świeże produkty, musisz zadbać o to, by ich jakość była jak najlepsza.

skrzynki jednorazowe

Transport owoców i warzyw nie jest łatwy. Potrzebne będą odpowiednie łuszczki, ale także wiedza pozwalająca odpowiednio posegregować produkty. Niezbędne jest zapewnienie im odpowiednich warunków przewozu. Liczą się przede wszystkim temperatura, wilgotność oraz dostęp do odpowiedniej ilości tlenu i słońca. Skrzynki drewniane mają być natomiast ochroną przed zniszczeniami mechanicznymi.

Sprawdź Podobne Posty

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Więcej