alltopbrands
Home Różności Chihuahua – najmniejsza rasa świata

Chihuahua – najmniejsza rasa świata

przez Redakcja
157 wyświetleń
Chihuahua – najmniejsza rasa świata

Nieodparty urok tych piesków sprawia, że od lat są niezmiernie popularnym wyborem wśród miłośników zwierząt. Rasa ta jest opisywana jako ozdobna i przeznaczona do towarzystwa, co w 100 procentach sprawdza się w domu opiekunów.

Chihuahua – najmniejsza rasa świata

Małe ciałko – wielki duch

Rasa chihuahua jest pełna paradoksów. Ten najmniejszy pies świata jest zarazem zaskakuje wszystkich wokół swoją odwagą, a nawet bezczelnością w próbach zwrócenia na siebie uwagi, inteligencją i chęcią do zabawy. Pies, którego głównym zadaniem jest towarzyszenie właścicielom na kanapie, legowisku np. od BB Republic lub w drodze na zakupy, ma swoje zdanie na każdy temat i a czasem zdarza im się przeceniać swoje możliwości, gdy mimo małych rozmiarów stają w obronie opiekunów.

Rasa zawdzięcza swoją nazwę prowincji w Meksyku, skąd pochodzą miniaturowe pieski. Już tam przed wiekami miały wyjątkowy status a psy o rudym owłosieniu były symbolem szczęścia. Królowały w rodzinach arystokratycznych. Dopiero w XIX w. dotarły do USA i  Europy, natychmiast zdobywając wielką popularność. Podobnie jak w Meksyku stały się wyznacznikiem luksusu, bogactwa i wyższych klasowych aspiracji.

Najważniejsze cechy

Chihuahua – najmniejsza rasa świata

Chihuahua spotykamy w dwóch wariantach: w odmianie długowłosej i krótkowłosej. W przypadku dłuższej sierści charakteryzuje się dłuższymi kępkami na łapkach i uszach. Dobrze znoszą wyższe temperatury, ale trzeba je chronić przed zimnem. Ogólnie należą do bardzo odpornych i długowiecznych ras. Tak jak w przypadku każdej z ras, mają skłonności do zapadania na określone choroby. W ich przypadku trzeba uważać na spadek poziomu cukru (hipoglikemię) i ruchomą rzepkę.

 Usposobienie piesków rasy chihuahua jest żywe, pełne energii, z zaskakującą potrzebą dominacji. Bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i źle znoszą samotność. Wymagają od swoich właścicieli uwagi, czasu na zabawę, ponieważ lubią być w centrum zainteresowania. Aby utemperować ich żywiołowy charakter należy już w okresie szczenięcym przeprowadzić je przez proces socjalizacji.

Pieski chihuahua są niezwykle wdzięcznym i oddanym towarzyszem w domu. Swoich właścicieli mogą zarazić życiową energią, radością i oddaniem.

Artykuł został stworzony ze wsparciem merytorycznym partnera BB Republic.

Sprawdź Podobne Posty

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Więcej