alltopbrands
Home Różności Dlaczego wydanie książki samemu się nie opłaca?

Dlaczego wydanie książki samemu się nie opłaca?

przez Redakcja
179 wyświetleń
Dlaczego wydanie książki samemu się nie opłaca?

Napisałeś świetną książkę i chcesz ją wydać? Zastanawiasz się, czy podołasz wyzwaniu wydania jej samodzielnie? Zastanówmy się na spokojnie, z czym to się wiążę i wspólnie przeanalizujmy proces wydawania książki.

Dlaczego wydanie książki samemu się nie opłaca?

Self-publishing, czyli potocznie mówiąc wydawanie książki samemu, na własną rękę, z pewnością rozbudza zmysły młodych i niedoświadczonych autorów. Myślą, że w ten sposób zarobią krocie, bo przecież nie mają żadnego pośrednika i całość zysku ze sprzedanych egzemplarzy trafi do ich kieszeni. Rzeczywiście, początkowo może się tak wydawać, jednak zastanówmy się, z czym wiąże się samodzielne wydawanie naszej publikacji?

Z czym musimy się liczyć, wydając książkę?

Przede wszystkim z kosztami. Te są ogromne, liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Wydanie książki to przede wszystkim określenie jej nakładu i zlecenie druku. Jeśli komuś wydaje się, że na tym koniec, to jest w dużym błędzie. Wydanie książki liczy się także z pracą całego sztabu ludzi. Ta musi być sprawdzona przez redaktora i korektora, strony muszą być sprawdzone i ułożone przez składacza, jej wizualne aspekty muszą zostać sprawdzone i skorygowane przez grafika. Z pewnością książka, którą wydajemy, jest wspaniała i praca przy niej przyniesie tym ludziom nowe doświadczenia, jednak nikt nie pracuje za darmo. Każdą z tych osób będziemy musieli znaleźć, zaproponować jej współpracę i przede wszystkim – zapłacić jej. Przechodząc do samego druku, tutaj też musimy liczyć się z dużym kosztem, bo przecież drukarnie nie pracują “dla dobra ludu”. Gdy już załatwimy sprawy techniczne i otrzymamy świeżutkie egzemplarze naszej książki, musimy ją dobrze wypromować. Chcemy przecież, aby trafiła do jak największej liczby ludzi. Najlepszą opcją będzie tutaj reklama. Są sposoby, aby zareklamować swoją książkę na zasadzie barteru, czyli reklama za egzemplarz naszej publikacji, jednak zdecydowanie częściej spotkamy się z popularniejszą ofertą, czyli reklamą za pieniądze.

Pieniądze to nie wszystko, liczy się jeszcze nasza praca

Nakład pracy przy wydawaniu książki samodzielnie jest ogromny. Self-publishing wymaga od nas ciągłego załatwiania wszystkich spraw, nawet tych najdrobniejszych. Po zwerbowaniu i opłaceniu odpowiednich ludzi, o czym wspominaliśmy wcześniej, pozostaje jeszcze ogrom innych spraw, tych dużych, ale także tych najmniejszych. Musimy przecież określić ilość kartek w książce, dostosować grafiki, okładki, dobrze przemyśleć czcionkę i akapity, które są chyba najważniejsze, jeśli chcemy, aby nasza książka była przyjemna i przejrzysta. Musimy określić grubość, gramaturę i rodzaj papieru, na którym nasza publikacja będzie wydrukowana. To wszystko wymaga od nas bardzo dużo poświęcenia i choć z pewnością przynosi ogrom satysfakcji, może okazać się, że stracimy siłę i motywację.

Ile kosztuje wydanie książki?

Pomińmy tutaj koszty samego pisania, gdyż te definiować będzie tematyka naszej książki. Jeśli piszemy książkę podróżniczą, to przecież każda podróż wiąże się z kosztami. Jeśli piszemy książkę kucharską – musimy przygotować konkretne dania, co też kosztuje. Jeżeli piszemy powieść przygodową, możemy napisać ją, polegając na własnej wyobraźni, nie wydając nawet złotówki. Jeśli policzymy wszystkie wydatki, okazuje się, że koszt wydania własnej książki może sięgnąć nawet stu tysięcy złotych.

Jak wydawać książkę, nie inwestując własnych pieniędzy?

Jeśli chcemy wydać naszą książkę bez inwestowania swoich środków, bez ciągłego biegania i załatwiania, bez ogromu nakładu naszej pracy, powinniśmy rozważyć wydanie jej za pośrednictwem wydawnictwa lub odpowiedniego studia DTP. Ostatnimi czasy na polskim rynku pojawiło się naprawdę dużo nowych wydawnictw, zarówno tych o ogólnej tematyce, jak i specjalizujących się w wąskiej dziedzinie. Znalezienie odpowiedniego, pasującego nam wydawcy nie powinno stanowić dużego problemu. Konkurencja na rynku jest coraz to większa, więc z pewnością znajdzie się ktoś, kto dostrzeże potencjał naszej książki.

Sprawdź Podobne Posty

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Więcej