alltopbrands
Home Ogród Oświetlenie dla roślin, rodzaje oświetlenia, jakie światło do uprawy roślin wybrać?

Oświetlenie dla roślin, rodzaje oświetlenia, jakie światło do uprawy roślin wybrać?

przez Redakcja
88 wyświetleń
Oświetlenie dla roślin, rodzaje oświetlenia, jakie światło do uprawy roślin wybrać?
Oświetlenie dla roślin, rodzaje oświetlenia, jakie światło do uprawy roślin wybrać?

Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów wpływających na zdrowy wzrost i rozwój roślin, zwłaszcza w przypadku uprawy w pomieszczeniach. Wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia może być jednak wyzwaniem, szczególnie dla początkujących ogrodników. W tym artykule przedstawimy różne rodzaje oświetlenie do roślin dostępne na rynku oraz omówimy czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego rozwiązania dla Twoich roślin.

Rodzaje oświetlenia do roślin:

 1. Oświetlenie LED
 2. Oświetlenie HPS (sodowe wysokoprężne)
 3. Oświetlenie CFL (świetlówki)
 4. Oświetlenie MH (halogenki)
 5. Oświetlenie T5 (świetlówki)

Czynniki do rozważenia przy wyborze oświetlenia do roślin:

 1. Rodzaj uprawy Różne rośliny mają różne wymagania dotyczące oświetlenia. Na przykład, warzywa liściaste zwykle wymagają niższej intensywności światła niż rośliny owocujące. Zastanów się, jakie rośliny planujesz uprawiać i jakie są ich wymagania świetlne, zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj oświetlenia.
 2. Rozmiar przestrzeni uprawy Wielkość Twojego obszaru uprawy wpłynie na wybór odpowiedniego oświetlenia. W przypadku małych przestrzeni, takich jak szafy lub niewielkie pomieszczenia, oświetlenie LED lub CFL może być wystarczające. Dla większych obszarów, takich jak szklarnie lub komercyjne uprawy, lampy HPS lub MH mogą być bardziej odpowiednie.
 3. Koszt i efektywność energetyczna Różne rodzaje oświetlenia mają różne koszty początkowe i bieżące. Oświetlenie LED jest zazwyczaj droższe w zakupie, ale zużywa mniej energii i ma dłuższą żywotność niż inne typy oświetlenia. Lampy HPS i MH są mniej drogie w zakupie, ale zużywają więcej energii. Przed podjęciem decyzji, rozważ swoje preferencje dotyczące kosztów i efektywności energetycznej.
Oświetlenie dla roślin, rodzaje oświetlenia, jakie światło do uprawy roślin wybrać? Lampy HPS LED

Przyjżyjmy się bliżej najbardziej popularnym rodzajom oświetlenia:

 1. Oświetlenie LED to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych rozwiązań dostępnych na rynku. Stosowane są zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów.

Zalety:

 • Wysoka efektywność energetyczna – diody LED zużywają mniej energii niż inne rodzaje oświetlenia, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.
 • Długowieczność – żarówki LED mają długi okres eksploatacji, nawet do 50 000 godzin.
 • Niska emisja ciepła – ogranicza ryzyko przegrzania roślin i pozwala na umieszczenie oświetlenia bliżej roślin bez obawy o ich uszkodzenie.
 • Szerokie spektrum światła – diody LED można dostosować do potrzeb różnych gatunków roślin, poprzez regulację barw i intensywności światła.

Wady:

 • Wyższy koszt początkowy – oświetlenie LED może być droższe w zakupie niż alternatywne technologie.
 • Słabsza penetracja światła – może być problematyczne w przypadku gęstych upraw.
 1. Oświetlenie HPS Lampy sodowe wysokoprężne (HPS) to sprawdzone i popularne rozwiązanie wśród profesjonalnych ogrodników.

Zalety:

 • Wysoka penetracja światła – świetnie sprawdza się w przypadku gęstych upraw, docierając do dolnych warstw roślin.
 • Efektywność – lampy HPS są wydajniejsze niż świetlówki CFL, choć mniej niż diody LED.
 • Wydajność plonów – wysoka intensywność światła może prowadzić do większych plonów.

Wady:

 • Wysoka emisja ciepła – lampy HPS generują dużo ciepła, co może prowadzić do przegrzewania roślin i wymagać stosowania systemów wentylacji.
 • Krótszy okres eksploatacji 

Sprawdź Podobne Posty

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Więcej