alltopbrands
Home AGD Rekuperator w domu – gdzie najlepiej go zamontować?

Rekuperator w domu – gdzie najlepiej go zamontować?

przez Redakcja
627 wyświetleń
rekuperator od renomowanego producenta
rekuperator od renomowanego producenta

Wentylacja mechaniczna nadal jest uważana za kosztowną inwestycję. Wiele osób budujących domy odkłada w czasie decyzję o instalacji rekuperacji, ponieważ nie chce dokładać tego wydatku do i tak niemałych kosztów związanych ze wznoszeniem własnych czterech ścian. Projektanci zwracają jednak uwagę na to, że kiedy dom zostanie już wykończony, montaż systemu wentylacji mechanicznej okaże się jeszcze droższy niż pierwotnie zakładaliśmy. Cała instalacja musi być bowiem dopasowana do specyfiki konkretnego budynku, a wszystkie kanały wentylacyjne powinny zostać zabudowane. Dodatkowo często w takich sytuacjach pojawia się problem związany z umiejscowieniem rekuperatora od renomowanego producenta. Na jakim etapie budowy najlepiej zamontować tę istotną część wentylacji mechanicznej i jak wybrać odpowiednie miejsce dla rekuperatora? Dowiedz się więcej o rekuperacji!

Rekuperacja – dlaczego warto?

Efektywny system wentylacji to obecnie jedna z najważniejszych kwestii z zakresu nowoczesnego budownictwa. To te instalacje odpowiadają za usuwanie zużytego i brudnego powietrza w naszych domach i dostarczają w jego miejsce świeży i zdrowy gaz. Zbyt długie przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach może skutecznie obniżać samopoczucie domowników i być przyczyną częstych migren oraz problemów z koncentracją.

W starych budynkach najczęściej możemy spotkać się z wentylacją grawitacyjną. To system, który opiera się na różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem mieszkania a dworem. Wymiana powietrza następuje w wyniku przeciągów, które mają miejsce dzięki nieszczelnością w oknach oraz drzwiach. Wentylacja grawitacyjna nie jest optymalnym rozwiązaniem – często w trakcie zimy domownikom towarzyszą nieprzyjemne podmuchy mroźnego powietrza przedostającego się z zewnątrz.

Obecnie standardem jest wentylacja mechaniczna, w skrócie nazywana również rekuperacją. Wymiana powietrza zachodzi w tym systemie w sposób ciągły, ponieważ jest kontrolowana przez mechanizm urządzenia. Dodatkowo w centrali dochodzi do ogrzania powietrza nawiewanego z zewnątrz, dzięki czemu zachowywany jest komfort termiczny we wnętrzu pomieszczeń.

Kiedy zamontować rekuperator?

Najważniejszym elementem każdego systemu wentylacji mechanicznej jest rekuperator. To urządzenie, które odpowiada za nawiewanie oraz wywiewanie powietrza. W związku ze wspomnianą funkcją tego elementu, w projekcie wentylacji należy uwzględnić drogę, którą będzie transportowany gaz. Ten etap odbywa się za pomocą rozgałęzionej sieci kanałów składających się z elastycznych rur. Ich montaż powinien odbyć się przed pracami wykończeniowymi w mieszkaniu lub domu. Z kolei rekuperator może być zainstalowany na samym końcu, jednak ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zaplanować miejsce, w którym zostanie on umieszczony.

Odpowiednie miejsce na rekuperator – gdzie go zamontować?

Kupując rekuperator od renomowanego producenta chcemy, aby spełniał on swoją funkcję jak najdłużej i możliwie bezawaryjnie. Kluczem do sukcesu będzie montaż tego elementu w odpowiednim dla niego miejscu. Należy zapewnić mu przede wszystkim zadaszone miejsce, w którym przez cały rok panuje dodatnia temperatura. Warto również zadbać o to, by w razie usterki lub corocznego przeglądu oraz konserwacji, serwisant miał swobodny dostęp do rekuperatora. Warto wiedzieć, że ten element wentylacji mechanicznej może generować szum, dlatego projektanci rekomendują, aby nie umieszczać go w pobliżu sypialni oraz innych pomieszczeń, które mają służyć do relaksu. W praktyce wiele osób decyduje się zamontować rekuperator w pomieszczeniu gospodarczym, pralni lub suszarni.

Sprawdź Podobne Posty

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Więcej