alltopbrands
Home Remont Kompresory tłokowe marki BOGE – czym się charakteryzują?

Kompresory tłokowe marki BOGE – czym się charakteryzują?

przez Redakcja
197 wyświetleń
Kompresory tłokowe marki BOGE – czym się charakteryzują?

Kompresory tłokowe BOGE to urządzenia, które służą do zasilania urządzeń, narzędzi, a nawet całych linii produkcyjnych w niezbędne do ich funkcjonowania sprężone powietrze. Rola kompresorów w instalacjach pneumatycznych jest bardzo ważna. Urządzenia takie dzięki wysokiej sprawności sprawdzą się nawet w naprawdę intensywnej eksploatacji. Dlaczego jeszcze warto inwestować w takie urządzenia?

Kompresor tłokowy BOGE – co to za sprzęt? 

Kompresory to nic innego jak sprężarki, czyli urządzenia służące do sprężania powietrza w sposób mechaniczny. Sprzęt ten odpowiada także za nadawanie kierunku tej substancji. Kompresory stanowią podstawowy element instalacji pneumatycznej; bez niego zasilanie wielu urządzeń oraz linii produkcyjnych byłoby po prostu niemożliwe. Systemy takie mają niezwykle szerokie zastosowanie; używa się ich w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Kompresory sprawdzą się w produkcji, montażowniach, a także warsztatach. Zainteresowani mogą wybierać z różnych rodzajów kompresorów tłokowych BOGE – znalezienie takiego sprzętu, który najlepiej spełni nasze potrzeby nie powinno stanowić żadnego problemu. 

Zastosowanie kompresorów a ich wydajność

Sprężarki tłokowe od BOGE mają różne zadanie, co zależy od dziedziny, w której się je stosuje. Jeśli używamy ich do produkowania oraz obrabiania sprzętu komputerowego, żywności bądź leków, najważniejsza będzie czystość generowanego powietrza. W przypadku, gdy kompresory służą wyłącznie do eksploatacji, wówczas liczy się ciśnienie robocze, a także cały przepływ powietrza; czystość nie ma wówczas aż takiego znaczenia. 

Do czego służą kompresory tłokowe BOGE

Kompresory tłokowe BOGE dostępne są w dwóch różnych wariantach. Różnią się one od siebie sposobem wykonywania pracy. Kompresory tłokowe BOGE odpowiadają za tłoczenie oraz sprężanie powietrza za pomocą zespołu cylindra wraz z tłokiem. Zasysa on powietrze z zewnątrz i spręża poprzez swego rodzaju ściskanie. Do takiego procesu niezbędne będzie również używanie korbowodów oraz wałów korbowych. Zwiększają one wagę urządzenia, a także jego skomplikowanie. Modele te mają dość nierównomierną pracę tłoka, który pracuje w trybie góra-dół. Są one dość głośne, ale cechują się wysoką wydajnością. 

Rodzaje kompresorów tłokowych BOGE

Zainteresowani mają do wyboru dwa rodzaje kompresorów tłokowych BOGE. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie zastosowaniem, a także regułami działania. 

Olejowy kompresor tłokowy

Kompresor tłokowy, który występuje w wersji smarowanej olejem ma naprawdę imponujące osiągnięcia i to praktycznie w każdej instalacji. Sprawdzą się zarówno w tej, która narażona jest na zmienne obciążenia, jak i w systemach o stałych cyklach pracy i niezmiennej intensywności. Ten rodzaj kompresorów tłokowych odznacza się także długą żywotnością oraz łatwością obsługi – nic zatem dziwnego, że wybiera je coraz więcej osób. 

Sprężarki tego typu mają wstrzykiwany olej bezpośrednio do komory sprężania. Substancja ta ma wiele zadań – jest na tyle gęsta, że skutecznie zabezpiecza sprężony gaz przed ucieczką. Chroni tym samym przed nieoczekiwanym spadkiem ciśnienia, które może mieć poważne konsekwencje. Olej schładza także sprężarki tłokowe poprzez pobieranie ciepła z najcieplejszych podzespołów i przekazując je do chłodnicy. 

Olejowy kompresor tłokowy BOGE powinien mieć odpowiedni system filtracji. Odpowiada on za usuwanie ze sprężonego powietrza oleju oraz wilgoci, która może zaszkodzić całemu urządzeniu. Warto przy okazji dodać, że płyn po schłodzeniu urządzenia jest wykorzystywany ponownie – nie ma zatem mowy o jakimkolwiek marnotrawstwie. Olejowe kompresory tłokowe BOGE mogą z powodzeniem pracować nawet w trybie stałym i przy bardzo dużym obciążeniu. Są na tyle wydajne i odporne, że nawet mocna eksploatacja nie będzie w stanie im zaszkodzić. 

Bezolejowe kompresory tłokowe

W przypadku kompresora tego rodzaju, do produkcji wykorzystywanego w nim tłoku użyło się materiałów o niskim współczynniku tarcia. Oznacza to, że nie ma żadnej potrzeby stosowania olejów czy innych substancji służących do nawilżania sprzętu. Kompresor tego typu najlepiej sprawdzi się w przypadku prac wrażliwych na jakość sprężonego powietrza. Jeśli nie może być ono zanieczyszczone olejami czy wilgocią, to najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie inwestycja w bezolejowe kompresory tłokowe. 

Modele bezolejowe wykorzystuje się najczęściej w produkcji, a także szeroko rozumianej obróbce artykułów spożywczych. Urządzenia przydadzą się również w medycynie, urządzeniach komputerowych oraz branży petrochemicznej. Bezolejowe kompresory tłokowe BOGE sprawiają, że zanieczyszczenie sprzężonego powietrza zupełnie zanika. Jeśli obecność innych substancji w powietrzu sprężonym jest niedopuszczalna i może zaważyć na bezpieczeństwie i efektywności pracy, to warto wybrać właśnie modele bezolejowe. Ten typ kompresorów może mieć jednak mniejszą wytrzymałość niż kompresory olejowe; wadą jest także niewielka odporność na intensywną eksploatacje. 

Sprawdź Podobne Posty

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Więcej