Meble to bez wątpienia jedne z najważniejszych elementów wystroju wnętrz. Ich wybór wiąże się zazwyczaj z wieloma dyskusjami i opiniami, którymi członkowie rodziny wzajemnie wymieniają się przy okazji odwiedzania sklepów meblarskich. Znalezienie rodzaju mebla, który najlepiej wkomponowałby się w wybraną aranżację pomieszczenia to zawsze trudna sztuka. Kiedy już natomiast całe wyposażenie znajdzie swoje miejsce w domu, warto zadbać o ochronę innego, równie ważnego elementu w pomieszczeniu – podłogi.
Do tego celu najczęściej wykorzystuje się podkładki pod meble. Te małe, lecz użyteczne przedmioty mogą skutecznie zabezpieczyć każdy typ powierzchni przed zarysowaniem, będąc przy tym jednocześnie niewidocznymi. Pomimo swojej wizualnej prostoty, wybór odpowiedniej podkładki wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. To właśnie tym produktom zostanie poświęcony cały, poniższy wpis. Zapraszamy!
Podkładki pod meble – podział ze względu na materiał
Podkładki służące oddzieleniu mebli od parkietu różnią się od siebie głównie materiałem wykonania. Warto zwracać na to uwagę jeszcze podczas zakupu, gdyż nie każdy typ omawianych produktów będzie w stanie zagwarantować ochronę dla wszystkich powierzchni. Do najpopularniejszych rodzajów podkładek zaliczamy:
- podkładki gumowe – dzięki użytemu materiałowi, podkładki tego typu są w zupełności antypoślizgowe, co uniemożliwia jakiekolwiek niekontrolowane przesunięcie mebla,
- podkładki filcowe – produkty zdecydowanie najtańsze, a przy tym najczęściej wykorzystywane przez domowników. Występują w różnych wariantach grubości, wielkości oraz kształtu, co pozwala dopasować je do każdej nóżki mebla,
- podkładki silikonowe – podkładki często wybierane w sytuacji, w której domownikowi zależy na nieprzenoszeniu się dźwięków i wibracji na powierzchnię mebla,
- podkładki korkowe – jedne z twardszych i bardziej odpornych na uszkodzenia mechaniczne podkładek. Zazwyczaj bywają do kupienia w wersji „do wycięcia”, a nie w postaci gotowych wykrojów. Można je także spotkać w postaci taśmy korkowej samoprzylepnej oraz podkładek korkowych na arkuszu.
- podkładki piankowe – oprócz zabezpieczenia przed zarysowaniem, doskonale spisują się w kwestii stabilizacji mebli.
Podkładki filcowe – wbijane czy samoprzylepne?
W sklepach wielu producentów podkładki pod meble różnią się od siebie sposobem montażu. Najczęściej spotkamy się w tej kwestii z dwiema metodami, z których ciężko jednoznacznie wskazać lepszą. Mowa oczywiście o wariancie samoprzylepnym oraz wbijanym. Podkładki samoprzylepne, z uwagi na możliwość szybkiego montażu i demontażu, najlepiej poradzą sobie przy mniejszych oraz niejednokrotnie ruchomych meblach (np. krzesła). Podkładki wbijane to z kolei rozwiązanie przeznaczone dla umeblowania dysponującego cięższym gabarytem. Warto umieszczać je wszędzie tam, gdzie nie zajdzie potrzeba wymiany podkładki przez dłuższy czas.
Ochronne podkładki pod meble możemy również dzielić względem kształtu. Możliwe jest znalezienie wariantów okrągłych, kwadratowych, a nawet trójkątnych. Wybór poparty jest zazwyczaj znajdującym się w domu rodzajem umeblowania.