Kamienny piec do pizzy to najlepszy ze sposób na uzyskanie autentycznej włoskiej pizzy. Coraz więcej osób decyduje się na budowę takiego pieca w swoim ogrodzie, aby częściej móc cieszyć się tym daniem. O czym należy pamiętać, decydując się na montaż pieca do pizzy w swoim ogrodzie? Wyjaśniamy!
Dlaczego warto wybrać kamienny piec do pizzy?
Włoska pizza to danie znane na całym świecie. Natomiast jej wykonanie w zwykłym piekarniku nie zawsze może zakończyć się sukcesem. Kamienny piec do pizzy to jeden z najbardziej autentycznych sposobów na zrobienie pizzy. Wykonane są z kamieni i można na nich przygotować pizzę we włoskim stylu. Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać kamienny piec do pizzy, zamiast zwykłego piekarnika. Kamienie pomagają zatrzymać ciepło, co oznacza, że ciasto piecze się równomiernie i w wysokiej temperaturze. Oznacza to, że otrzymasz chrupiącą skórkę, co jest najbardziej uwielbianym elementem włoskich pizz. Kamienne piece do pizzy służą nie tylko do pieczenia pizzy. Można w nich robić ciasta, pieczywo i wiele innych. Taki element wyposażenia sprawdzi się nie tylko w profesjonalnych restauracjach, ale również w przydomowych, ogrodowych kuchniach. Najlepsze śląskie restauracje według RecenzuJem.pl
Czy kamienny piec do pizzy można zamontować w domu?
Ze względu na sposób budowy i ogrzewania takiego pieca rzadko instaluje się je w domu. Są to bardzo ciężkie konstrukcje, które mogą nagrzewać się do wyjątkowo wysokich temperatur. Natomiast istnieje sposób, aby cieszyć się autentyczną, włoską pizzą w zaciszu swojego domu. Kamienny piec do pizzy to coraz częściej spotykany element wielu ogrodów. Do jego budowy powinny być wykorzystane mocne materiały, które są odporne na działanie wysokich temperatur.
Najczęściej wykorzystuje się do tego cegły szamotowe i glinę. Cegły szamotowe wykonuje się z gliny i łupki. Proces rozpoczyna się od wymieszania surowców i dodania do nich wody. Ta mieszanka jest następnie pieczona w wysokich temperaturach, aż zamieni się w twardą cegłę. Ze względu na swoja niezwykłą odporność na wysokie temperatury bardzo często wykorzystywane są w przemyśle hutniczym do budowy pieców. Zazwyczaj piec taki ma kształt kopuły, co pozwala na jak najlepsze magazynowanie ciepła.
Jak zaaranżować kuchnię letnią w ogrodzie?
Korzyści z posiadania letniej kuchni w ogrodzie są nieograniczone. Nie chodzi tylko o jedzenie – chodzi o spędzanie czasu na świeżym powietrzu z przyjaciółmi i rodziną, odpoczynek i stworzenie oazy na swoim podwórku, do której możesz wracać codziennie po pracy lub szkole. Letnia kuchnia w ogrodzie to świetny sposób na zaczerpnięcie świeżego powietrza i odstresowanie się od codzienności. To także świetne miejsce spotkań przyjaciół i rodziny.
Istnieje wiele różnych sposobów na zaaranżowanie letniej kuchni w ogrodzie. Nie musi być ona tak dobrze wyposażona, jak Twoja główna kuchnia znajdująca się w domu. Wystarczy, że wygospodarujesz miejsce na blat, kilka szafek na najważniejsze akcesoria kuchenne, małą lodówkę do chłodzenia napojów w upalne dni i miejsce, w którym będziesz przygotowywać potrawy. Typowym wyposażeniem kuchni letniej są grille, zarówno te wolnostojące, jak i murowane. Natomiast coraz częściej wiele osób decyduje się na piece do pizzy. Jest to rozwiązanie coraz częściej spotykane na polskich ogródkach. Kamienny piec do pizzy daje dużo możliwości, jeśli chodzi o przygotowanie różnorodnych potraw. Jest to element, który zdecydowanie warto mieć w swoim ogrodzie. Poza możliwością przygotowania pysznych potraw kamienny piec do pizzy pełni również funkcję dekoracyjną. Jego kształt, sposób, w jaki jest zbudowany oraz możliwości personalizacji dają niezwykłe możliwości, jeśli chodzi o aranżację przestrzeni. Kamienne piece do pizzy świetnie sprawdzą się przy tradycyjnych posiadłościach, ale przez surowość wykorzystanych materiałów dodadzą również charakteru nowoczesnym posesjom.
Jeśli masz zamiar stworzyć kuchnię letnią w swoim ogrodzie, poświęć odpowiednio dużo czasu na jej zaplanowanie. Przestrzeń ta powinna być funkcjonalna i dobrze przemyślana, w końcu tworzona jest z myślą o używaniu jej przez lata. Przemyśl również to, z jakich materiałów będzie wykonana. Ze względu na to, że przez połowę roku kuchnia będzie narażona na działanie silnych warunków atmosferycznych, materiały te powinny być odpowiednio trwałe i odporne. Najczęściej w kuchniach letnich wykorzystuje się stal nierdzewną, która dzięki swoim właściwościom jest odporna na korozję. Jeśli planujesz wykonanie kuchni letniej z drewna postaw na gatunki egzotyczne, takie jak jatoba, bangkirai, massaranduba czy lapacho, tańszym zamiennikiem tych gatunków będzie dąb i modrzew. Oczywiście świetnie sprawdzą się również wszelkie elementy wykonane z tworzywa sztucznego, czy szkła. Natomiast częściej wybierane są jako mniejsze elementy, a nie jako materiał bazowy do wykonania kuchni.
Jaka jest różnica pomiędzy kamiennym piecem a kamieniem do pizzy?
Kamień do pizzy to alternatywa dla kamiennego pieca. Jest często wybierany ze względu na wygodę. Jest to pewien kompromis między kamiennym piecem do pizzy a zwykłym piekarnikiem. Pizza pieczona na kamieniu ma inny smak, dzięki równomiernemu rozprowadzeniu temperatury na podłożu, na którym przygotowywana jest pizza. Kamień wyciąga z ciasta wodę, co pozwala na uzyskanie wyjątkowo chrupiącego spodu. Taki kamień nie pozwoli jednak na uzyskanie wyjątkowego aromatu, pochodzącego z drewna, którym jest opalany piec. Jest to dobra alternatywa, jeśli nie mamy możliwości budowy kamiennego pieca do pizzy.
Partnerem artykułu jest strona kominkideluxe.pl.