Drzwi przesuwne – rodzaje i kryteria wyboru

Drzwi przesuwne to rozwiązanie, które sprawdza się w bardzo wielu miejscach, zarówno publicznych, jak i domach prywatnych. Ich ogromną zaletą jest wielofunkcyjność i oszczędność miejsca. To sprawia, że najczęściej montowane są w przestrzeniach o ograniczonym metrażu. 

dzwi przesuwne

Zastosowania drzwi przesuwnych
Rodzaje drzwi rozsuwanych
Drzwi przesuwne chowane w ścianę – wady i zalety
Drzwi przesuwne naścienne – wady i zalety
Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi rozsuwane?

Zastosowania drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne sprawdzają się w bardzo różnych zastosowaniach. Bez problemu można je montować w biurach, salonach kosmetycznych, a także domach i mieszkaniach prywatnych. Sprawdzają się oczywiście nie tylko przy wejściu do pokoju, kuchni, łazienki, lecz także w szafach lub wnękach, które pozwalają w bardzo sensowny sposób zagospodarować. 

Ich ogromną zaletą jest łatwość dopasowania. Sprawdzą się one zarówno przy klasycznym otworze drzwiowym, jak i w przypadku konieczności montażu bardzo niestandardowej przegrody. Można je dopasować także w przypadku bardzo nietypowego układu pomieszczeń. Stosować do nich można zarówno klasyczny zamek, jak i blokadę w formie zasuwy czy zapadki. Występuję w różnych wymiarach i opcjach montażu, co znacznie ułatwia ich dopasowanie do konkretnej aplikacji. Co ważne, drzwi tego typu znacznie redukują hałas podczas ich zamykania. W drzwiach tego typu zamiast tradycyjnego skrzydła można umieścić cienkie szkło lub szybę. 

Rodzaje drzwi rozsuwanych

Podstawowym kryterium podziału rozsuwanych jest sposób ich montażu. Pod tym względem wyróżnia się drzwi naścienne oraz chowane w kasie. To jednak nie jedyne kryterium podziału:

  • ze względu na liczbę skrzydeł wyróżnia się drzwi 1- lub 2-drzwiowe,
  • montaż prowadnicy może być sufitowy lub naścienny,
  • system przesuwania to rolki, szyny oraz wózki jezdne,
  • można wyróżnić także grupy drzwi ze względu na materiał wykonania (drewno, szkło) i styl (stylizowane, klasyczne).


Drzwi przesuwne chowane w ścianę – wady i zalety

Drzwi przesuwne chowane w ścianę wymagają, aby kaseta na nie została osadzone w konstrukcji profili  do zabudowy. Drzwi są zawieszone na systemie jezdnym, który ukryty jest wewnątrz kasety i na górnej jej obudowie. W takim przypadku skrzydło ma od 60 do 100 cm szerokości. W komplecie z drzwiami otrzymujemy tunelową obudowę do ościeża oraz akcesoria niezbędne do zamontowania kasety. Decyzję o takich drzwiach najlepiej podjąć na etapie planowania remontu lub budowy. Dzięki temu odpowiednio przygotujesz na nie miejsce. 

Podstawowe zalety drzwi chowanych to lepsza dźwiękoszczelność i możliwość wykorzystania ściany, wewnątrz której montowane są drzwi. Niestety jednocześnie ich montaż jest skomplikowany i często do tego zadania potrzebne jest zamówienie ekipy specjalistów.
Drzwi przesuwne naścienne – wady i zalety

Drzwi naścienne przesuwa się za pomocą wózkach jezdnych mocowanych w prowadnicy. Cały mechanizm ukryty jest pod specjalną maskownicą zamontowaną na ścianie. Szerokość skrzydła, podobnie jak w przypadku drzwi chowanych w ścianę, może wynosić od 60 do 100 cm. Okleinę drzwiową można bez problemu dostosować do wymogów aranżacji wnętrza. W przypadku tych drzwi trzeba natomiast przewidzieć odpowiednią ilość miejsca na ścianie, po której poruszać się będą drzwi. Nie można jej wykorzystać w innym celu, udekorować, bo każdy dodatkowy element będzie blokował ruch drzwi. TO największy mankament, który blokuje wykorzystanie części powierzchni ściany. Plusem natomiast jest łatwy montaż, który można przeprowadzić zarówno w nowym mieszkaniu, jak i przy niewielkim remoncie. Osadzenie takich drzwi nie wymaga dodatkowych robót budowlanych. 

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi rozsuwane?

Wybór drzwi przesuwnych nie powinien dotyczyć wyłącznie sposobu montażu drzwi, choć jest on bardzo istotny. Drzwi chowane czy też harmonijkowe świetnie sprawdzą się nie tylko przy przestrzeniach o nietypowym ułożeniu, ale i małym metrażu, gdzie nie można sobie pozwolić na wyłączenie fragmentu ściany z jakiejkolwiek aranżacji, ponieważ po niej musi przesuwać się skrzydło. Drzwi przesuwne naścienne sprawdzają się raczej w miejscach użyteczności publicznej, salach konferencyjnych, choć w różnego rodzaju domowych aranżacjach także znajdują zastosowanie. 

Przy wyborze drzwi składanych, naściennych, przesuwnych koniecznie trzeba zwiąć pode uwagę miejsce ich montażu. Drzwi naścienne nie sprawdzą się na przykład prawie w żadnej łazience. Kluczowe znaczenie mają wymiary, które przekładają się nie tylko na rozmiar skrzydła, ale i wybór sposobu montażu. Pod uwagę należy wziąć rodzaj ściany i sufitu – trzeba upewnić się, że montowane mechanizmy poradzą sobie z określonym ciężarem. Koniecznie musisz wziąć pod uwagę, w jakiej odległości od ściany drzwi mają być zamontowane. Znaczenie będzie miała i listwa podłogowa i szyna do drzwi przesuwnych. 

Decyzja o wyborze konkretnych rozwiązań często będzie jednak podyktowana przede wszystkim typem pomieszczenia. Drzwi chowane sprawdzą się w aranżacjach minimalistycznych, eleganckich. Zabudowana kaseta w całości bowiem chowa skrzydło. To dobre rozwiązanie zarówno do biura, łazienki, kuchni, ale i salonu. Model ten pozwala odzyskać naprawdę sporą część przestrzeni, a jednocześnie nie blokuje wykorzystania ścian otaczających drzwi. Modele naścienne są bardziej uniwersalne ze względu na brak konieczności prowadzenia dodatkowych prac budowlanych przy ich montażu. Sprawdzają się one jednak raczej w przestronnych, choć często nietypowo rozwiązanych wnętrzach, np. w garderobie. 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.