Aranżacja balustrady francuskiej

Balkony francuskie, które przez długie lata królowały przede wszystkim w blokowiskach, dzisiaj znowu pojawiają się na fasadach domów jednorodzinnych. Po raz kolejny widzimy je w projektach nawet najbardziej topowych architektów. Współczesna gęsta zabudowa coraz częściej sprawia, że to jedyne rozwiązanie – w ten sposób możliwe jest wpuszczenie światła do ciemnych pomieszczeń. Właściciele jednak często głowią się nad aranżacją. Podpowiadamy, co możesz zrobić, by balkony francuskie pięknie się prezentowały.

Balkony francuskie

Balkony francuskie – choć nie każdy wie, że taka jest ich nazwa – są powszechnie spotykane w niemal każdej miejscowości. Najczęściej pojawiają się na modernistycznych bryłach o prostych kształtach. Są bowiem minimalistyczne, przez co perfekcyjnie uzupełniają projekty współcześnie stawianych domów jednorodzinnych.

Połączenie okna i balustrady, które nie ma dodatkowej płyty, na której można by wypoczywać, nie każdemu będzie kojarzyło się z balkonem. Wiele osób uzna, że to zupełnie niepraktyczne – nie ma możliwości postawienia mebli ogrodowych, brakuje miejsca na suszarkę na pranie. Okazuje się, że to naprawdę pochopna ocena. Balkony francuskie mają bowiem cały szereg nieocenionych zalet. Nie są też wcale nowym pomysłem – pierwsze projekty pojawiły się bowiem już w baroku, a więc naprawdę dawno! Współcześni nam architekci jedynie przywrócili do życia model stworzony przez laty.

Jakie zalety mają balkony francuskie? Przede wszystkim umożliwiają bardzo efektywne oświetlenie pomieszczeń. Mają większe rozmiary niż klasyczne okna, jednocześnie brakuje im zadaszeń, które znajdziemy w standardowych balkonach. Są więc niezastąpione wszędzie tam, gdzie pojawiają się długie i wąskie pomieszczenia. Balustrady francuskie, montowane tuż przy szybie, pozwalają zadbać o pełne bezpieczeństwo mieszkańców. Nie ma obaw o wypadek, jeśli w domu mieszkają dzieci.

Balkony francuskie są również niebywale estetyczne. W znaczący sposób poprawiają wygląd bryły budynku – staje się strzelista i wyraźnie wyszczuplona. Okazuje się, że same balustrady francuskie prezentują się pięknie, gdy powiesimy na nich kwiaty.

Kwiaty na balkonie francuskim

Jakie kwiaty wybrać na balkony francuskie? Na początek dokładnie zmierz jego powierzchnię – zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteś właścicielem niewielkiej płyny. Ta specyficzna nisza często pozwala na postawienie niedużej donicy z kwiatami stojącymi. Oczywiście, ona nigdy nie jest zbyt duża, ale daje dodatkowe możliwości aranżacyjne.

Najpowszechniejsze balustrady francuskie znajdują się jednak naprawdę blisko samej szyby. W takiej sytuacji tworzenie kwiatowych aranżacji również jest możliwe! Twój dom może prezentować się wyjątkowo estetycznie. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są wiszące doniczki, ale balustrady francuskie wyglądają pięknie także wtedy, gdy przyozdobisz je roślinami pnącymi lub kaskadowymi. Spływające wzdłuż barierek łodygi przyciągają wzrok!

Jeśli nie jesteś pewny, które kwiaty na balkony francuskie warto wybrać, przede wszystkim ustal jego położenie. To szczególnie ważne, jeśli chcesz odpowiednio dobrać gatunek dla siebie. Z południowej strony postaw na rośliny odporne na promienie słoneczne. Jeśli to północ – wybierz gatunki cieniolubne. Po wschodniej i zachodniej stronie budynku zyskujesz najwięcej możliwości aranżacyjnych. Większość dostępnych w sklepach ogrodniczych roślin najlepiej rozwija się w warunkach pośrednich.

Prawdopodobnie większość Polaków ceni sobie możliwość odpoczynku na balkonie. Nie oznacza to jednak, że balustrady francuskie nie są przez nas doceniane. Wręcz przeciwnie – coraz częściej pojawiają się na naszych domach. Są bowiem bardzo funkcjonalne i mogą prezentować się naprawdę estetycznie.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.